Kategoriler
Haberler Manşet

Tıbbi Mümessiller Günü Kutlanıyor

Ülkemizdeki tıbbi mümessiller 2012 yılından beri 14 Nisan tarihini “Tıbbi Mümessiller Günü” olarak kutluyor. Tıbbi mümessiller,, tüm dünyada bir ilk olan bu meslek günü sayesinde seslerini duyurmayı, sorunlarını dile getirmeyi ve mesleklerini topluma daha doğru tanıtabilmeyi hedefliyorlar.

Türkiye’deki tek ulusal tıbbi mümessil örgütü olan Mümessil Dayanışma Derneğinin Başkanı Harun Ökek, “14 Nisan tarihini tıbbi mümessillerin seslerini yükseltebilmesi için bir fırsat olarak gördüklerini, 20.000’e yakın meslek mensubunun bu tarihi sahiplenmesiyle birlikte ilaç endüstrisine bir çok katma değer sunabilmeyi hedeflediklerini belirtti.

Şu anki en büyük sorunlarının, bin bir güçlükle almaya hak kazandıkları Ürün Tanıtım Temsilcisi sertifikalarını 2019 yılına kadar kullanamamak olduğunu dile getiren Ökek, tıbbi mümessil camiasının “Beşeri tıbbi ürünlerin tanıtım faaliyetleri hakkında yönetmeliğin” kendileriyle ilgili bölümünün bir an önce işlerliğe geçirilmesini beklediğini belirtti. 2019 yılına ertelenen uygulamanın kendilerine karşı yapılan bir haksızlık olduğunu ifade eden Ökek, bu ertelemenin meslek mensuplarında sektörel aidiyet seviyesini düşürdüğünü, motivasyonu bozduğunu ve karar merciine karşı duyulan inancı erozyona uğrattığını belirtti.

İlaç endüstrisinde toplam kalitenin hayata geçirilebilmesi için endüstrisinin tıbbi mümessillere mutlaka kulak vermesi gerektiğinin altını çizen Ökek, işverenlerden bu ilgiyi görmelerine rağmen meslek mensuplarından buna aynı oranda ilgi göstermemesinin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi. Meslektaşlarının genel olarak bir umursamazlık içinde olduğunu, kendilerini sorunların çözümüne katkı verebilecek durumda bile görmediğini gözlemlediklerini belirten Harun Ökek, bunun sebeplerinin cesurca araştırılması gerektiğini ve gösterilecek samimi çabalarla bu durumun tersine çevirilebileceğine inandığını söyledi.

Son olarak, tüm meslektaşlarının 14 Nisan Tıbbi Mümessiller Gününü kutlayan Harun Ökek, ekmeğini bu meslek sayesinde kazanan herkesi Mümessil Dayanışma Derneğinin düzenlediği Sahanın Sesi-2015 Anketini doldurmaya ve görüşlerini derneğe iletmeye davet etti. Ankete şu linkten ulaşılabilmektedir.

https://docs.google.com/a/mudad.org/forms/d/1lAwDTaE-FEqgengXeOeY1Cx9XDRM-VfvnlzasVadIcA/viewform

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.