Kategoriler
Duyurular Haberler Hukuk Manşet

Eş durumu atamalarına ilişkin ZORUNLU AÇIKLAMA *YENİ

BASINA VE KAMUOYUNA

17/06/2016 Tarihinde medikalakademi.com.tr adlı internet sitesinde “Danıştay doktorların eş durumu tayin kısıtlamasının yürütmesini durdurdu” başlıklı bir haber yayınlanmıştır.

Adı geçen haberde ne yazık ki karar metni yayınlanmamıştır. Yine kararın bireysel bir başvuru sonucu mu yoksa yönetmeliğin iptali anlamında genel bir yürütme durdurma kararı mı olduğuna dair bilgi verilmemiştir.

Yine meslektaşlarımızın içinde bulunduğu stresli durum göz önüne alınarak, hekim hakları yönünde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarla iletişime geçilmiş, bu bağlamda Türk Tabipler Birliği avukat vekili ile de telefonla görüşülerek bilgi alınmıştır. Sayın vekil, “…takip ettikleri dosyada genel bir yürütmeyi durdurma kararı bulunmadığını…” belirtmiştir. 

Ayrıca Sağlık Bakanlığı bünyesinde yer alan Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nda yetkili bir avukat meslektaşımız ile görüşülmüş ve yönetmeliğin yürütmesinin durdurulmasına dair bir kararının kendilerine ulaşmadığını, bilgilerinin olmadığını belirtmiştir.

Söz konusu röportajı yapan Av. Erkin Göçmen telefonla aranıp bilgi istendiğinde kendisi “…çok meşgul olduğunu” söyleyerek bilgi vermemiştir.

Hekimler ve tüm kamuoyu aydınlatılana kadar, ulaştığımız bilgileri paylaşma gereği duyduk ve eğer yönetmelikle ilgili bir yürütme durdurma kararı varsa, röportajı veren Av. Erkin Göçmen tarafından yayınlanmasını sabırla beklemekteyiz. Şayet bireysel bir hekim için verilen bir karar varsa da bu kararın tüm doktorları bağlamayacağının altını çizme zorunluluğu bulunmaktadır.

Hekim Hareketi Derneği Vekili
Av. Sami Günsen

www.gunsenkul.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.