Kategoriler
Haberler

Sağlık Bakanlığı her zamanki gibi bayramı doktorlara zehir etti

Genç Doktorlardan binlerce mesaj geliyor; işte change.org ‘da yayınlanan ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a yazılan o mesaj:

Atama başvuru tarihi bir ay geriye çekilip başvuru yapamayan 8000 doktor mağdur

76. DHY ATAMALARI YENİ DÜZENLEMESİNE İLİŞKİN İTİRAZ

Bizler Tıp Fakültesi 2017 dönem mezunlarıyız .Çoğu fakülte Temmuz 2017 tarihi itibari ile öğrencilerini mezun etmektedir. Geçen yıllarda mezuniyet sonrası diplomamızı ve hekim ünvanını aldıktan sonra azami olarak 2 ay içerisinde yapılan pratisyen hekim devlet hizmeti yükümlülüğü atamaları ile görevimize başlarken, bu yıl Sağlık Bakanlığı’nın http://www.yhgm.saglik.gov.tr/TR,24888/76-donem-devlet-hizmeti-yukumlulugu-kurasi-ilani.html  internet adresinden verilen ilana göre mezuniyet tarihimiz resmi işlemlere yetişmeyeceği için muhtemeldir ki beş/altı ay görevimize başlayamayacağız ve işsiz kalacağız.

Devlet hizmeti yükümlülüğü kurası ile atanıp, tıpta uzmanlık sınavını kazandıktan sonra üniversitelere araştırma görevlisi olarak yerleşen hekimlerin, görevinden istifa ederek kadroları boş bıraktığı gerekçesi ile yapılan yeni düzenleme binlerce hekimi mağdur etmiştir (Bahsi geçen bu tus kadrosunda maximum 2500 kontenjan varken Sağlık Bakanlığı bunun çözümünü 8000 doktorun atamasını yapmamakla ;boş kalacağını düşündüğü kontenjanları hiç doldurmayarak üstüne 5000 doktor kontenjanını da boş bırakarak bulmakta).

Tıpta Uzmanlık Sınavını kazanarak ihtisas yapmak hekimlerin kişisel bir tercihidir. Biz hekimler tıp fakültelerinden pratisyen hekim ünvanı ile mezun oluyoruz. Görevimizi icra etmek yeni mezun olan biz hekimlerin en temel hakkıdır. Bu hakkımız, Tıpta uzmanlık sınavı sonrası araştırma görevlisi olmak üzere görevinden istifa eden hekimlerin mevcut kadrolarının boş kalması mazeret gösterilerek elimizden alınamaz. Buna ilaveten ülkemiz tıp fakültelerinin her birinin farklı mezuniyet tarihinin olması nedeniyle, kimi mezun hekimler 76. dönem devlet hizmeti yükümlülüğü atamalarına işlemlerini yetiştirebiliyor iken, fakültemizin de içerisinde bulunduğu birçok tıp fakültesi yeni mezun hekimleri işlemlerini yetiştiremeyecektir. Bu alenen fırsat eşitliğine aykırıdır ve hak ihlalidir.

Mezuniyetten sonra, önceki yıllarda ve atamalarda yapıldığı üzere iki ay içerisinde göreve başlayacağımızı öngören bizler hayatımıza dair birçok planlamayı tabii olarak yaptık. İçimizde aile kuracak olan, ailelerinin yıllardır var olan haklı beklentisini karşılamak isteyen, maddi zorluklar içerisinde olan ve işsiz olacağı süreç içerisinde mağduriyet yaşayacak olan birçok arkadaşımız vardır. Bir hekim kendi mesleği dışında geçimini sağlamak için başka ne iş yapabilir? Tüm bunların dışında daha vahimi ise 6 yıl boyunca edindiğimiz teorik ve pratik bilgilerimizi aylarca hiç kullanmayarak birçok kayıp yaşayacak ve henüz adım atamadığımız mesleğimizden uzaklaşacağız. Tüm bu gerekçelere dayanarak 76.dönem devlet hizmeti yükümlülüğü atamaları için yapılan bu yeni düzenlemenin iptalini ve tüm bu mağduriyetlerin yaşanmayacağı ve tüm tıp fakültelerinin mezuniyet tarihlerini kapsayabilecek yeni bir düzenlemenin yapılmasını talep ediyoruz.

Kampanyamıza destek vererek biz doktorların yanında olun .Doktorlar halktır ,doktor mağdursa halk da mağdurdur.

Kampanyaya katılmak için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.